Ulubione: Blogi o WWW
Tym postem otwieram pewną serię, w której będę przedstawiał moje ulubione serwisy - warte polecenia i częstego odwiedzania. Dzisiaj pokrótce przybliżę Wam strony, które traktują o wszelakich aspektach serwisów WWW - od webmasteringu i usability, przez newsy o nowych łebdwazerowych projektach, aż po prywatne blogi z poradami i ciekawostkami.
Polskie
AntyWeb [http://antyweb.pl/]Blog Grzegorza Marczaka, traktujący głównie o portalach społecznościowych - polskich i zagranicznych, a także o ciekawostkach na rynku nowych technologii. Posty są zgrabnie pisane, czasem z własnymi przemyśleniami. Jest to ciekawe źródło informacji przede wszystkim o polskich zasobach web 2.0. Blog jest często aktualizowany, co jest sporym plusem.
Blog Piotra Koniecznego [http://blog.konieczny.be/]
Ciekawe notki, pisane mniej regularnie, lecz zawsze na wysokim poziomie. Od hackingu i bezpieczeństwa, przez przeglądarki (głównie Opera), serwisy internetowe, aż po równie ciekawe osobiste spostrzeżenia.
Poradnik webmastera [http://poradnikwebmastera.blox.pl/html]
Blog Pawła Wimmera - chyba nie sposób się nie zetknąć z tym nazwiskiem :-). Nazwa bloga może nie do końca odzwierciedla tematykę, chociaż także sporo jest tu postów o szeroko pojętym webmasteringu, serwisach internetowych i nowych technologiach, pisanych w miarę regularnie. Autor pisze także czasem notki bardziej osobiste i polityczne - przy obecnej sytuacji wcale się temu nie dziwię ;-)
Perfection or Vanity? [http://perfectionorvanity.com/]
Piotr Petrus (Riddle) też jest z pewnością znany internautom interesującym się webmasteringiem. Tym razem posty są bardziej techniczne, opisujące rozwiązania często pojawiających się problemów przy tworzeniu stron. Doskonałe (lub czasem mniej doskonałe) rozwiązania w JavaScripcie, (x)htmlu i innych technologiach. Szkoda tylko, że tak rzadko ostatnio pisze.
TheTarPit [http://dezinformacja.org/tarpit/]
Tym razem specjalista od Semantic Web i inżynierii oprogramowania. Autor - Michał Świątkiewicz - podobnie jak Riddle przedstawia różne techniczne rozwiązania webmasterskie, chociaż głównie w temacie SW. Rzadko pisane, lecz zawsze ciekawe.
Web 2.0 [http://web20.pl/]
Jak sama nazwa wskazuje - blog o web 2.0, prowadzony przez Sebastiana Kwietnia. Głównie o polskim web 2.0 i trendach w internecie. Także nieregularny, lecz często jest ciekawym uzupełnieniem innych blogów w tej tematyce.
Webusability.pl [http://www.webusability.pl/]
Profesjonalny (jak dla mnie) blog o użyteczności. Prowadzi go Tomek Karwatka, z którym kiedyś przez pewien czas współpracowałem przy magazynie NoName.
WebAudit [http://webaudit.pl/blog/]
Robert Drózd także pisze o użyteczności serwisów internetowych. Ciekawe, profesjonalne podejście do usability, marketingu internetowego i nowych technologii. Fajne uzupełnienie dla webusability.pl.
Zagraniczne
Mashable [http://mashable.com/] oraz TechCrunch [http://www.techcrunch.com/]Dwa podobne do siebie serwisy z dużą ilością newsów dotyczących nowych serwisów internetowych. Mashable jednak głównie skupia się na wszelkiego rodzaju społecznościach, a TechCrunch także ogólnie na nowych technologiach. Często jednak mają w tym samym czasie te same newsy. Podstawa dla maniaków NT.
Lifehacker [http://lifehacker.com/]
Trochę innego typu serwis, gdyż nie skupia się tylko na internecie. Przeczytać w nim można wszelakie porady dla użytkowników komputerów. Opisuje serwisy społecznościowe i niespołecznościowe, nowe programy komputerowe, porady odnośnie systemów operacyjnych, ale także życiowe (np. jak zrobić łapkę na muchy ;-)). Kilka(naście) postów dziennie.
To są najciekawsze serwisy, które przeglądam regularnie (czyt. zapychają mi regularnie czytnik RSSów ;-)). Znacie jakieś inne godne polecenia blogi? A może macie własne przemyślenia co do tych opisywanych przeze mnie? Piszcie śmiało w komentarzach. Zapraszam!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz